Glada miner för LAK-lyftare på tävlingar förra veckan.

Glada miner för LAK-lyftare på tävlingar förra veckan. Foto: Privat

Lyckat på fullspäckad tävlingsvecka för Landskrona Atletklubb

Laddar nu för USM på hemmaplan

LANDSKRONA. Under förra veckan arrangerade Landskrona AK inte bara en tävling, utan två, med bara några dagars mellanrum. Och det blev fina resultat för klubbens ungdomar.

Av
Jonas Lundin

Först ut var en intern tävling inom klubben som en del av U14-serien i tyngdlyftning. Sju av klubbens yngre lyftare ställde sig på flaket och samlade poäng till den pågående U14-serien. Dessa var Elsa Isaksson, Saga Hertzberg, Bianca Wasberger, Alicia Österberg, Arvid Isaksson, Alfred Lindeblad Donnerhag och Hasan Danun.

Tre dagar senare, på lördagen, var det dags för Allsvenska Serien omgång två. Landskrona AK ställde upp med två ungdomslag, ett damjuniorlag, ett herrjuniorlag och ett damlag som dessutom tävlar i elitserien. Till tävlingen kom även lyftare från Lund och Trelleborg.

I första tävlingsgrupp tävlade Elisa Donnerhag, Cajsa Lindqvist, Zejna Turkovic, Sara Helgesson, Madeleine Örtegren och Åsa Isaksson från LAK. I andra tävlingsgruppen tävlade Nils Andersson, Samuel Almqvist, Oscar Leo, Oliwer Andersson, Rasmus Lindqvist och Melker Håkansson. I sista tävlingsgruppen kom de tyngsta lyften. Från Landskrona tävlade Alvin Broman, Gabriel Johannesson och Albin Leo som alla tre gjorde en mycket bra tävling med ett antal personliga rekord, skriver klubben i ett pressutskick.

Ungdomarna lyfte så bra att LAK:s två ungdomslag nu ligger på andra respektive nionde plats, herrjuniorernas resultat i denna omgång var det bästa av alla lag.

Nu satsar Landskrona AK på sitt nästa stora arrangemang, USM 2019, som klubben arrangerar på Puls Arena helgen den 4-5 maj.

Publicerad 02 April 2019 10:55